1Piętro - nowoczesne papieskie centrum kultury

1Piętro - nowoczesne papieskie centrum kultury
W październiku zostanie oddane do użytku "1Piętro", nowe centrum kultury, usytuowane w kamienicy przy Foksal 11. Będzie to przestrzeń, w której odbywać się mają koncerty, warsztaty filmowe i teatralne, dyskusje, spotkania z ludźmi kultury i sztuki. 1Piętro zostało stworzone przez Centrum Myśli Jana Pawła II, to jednak nie papież, lecz wartości, o których mówił, będą "napędzały" wydarzenia na 1Piętrze.

Miejsca na 1Piętrze nie zabraknie dla nikogo. Będą tu działać internetowa telewizja, warsztaty, które uczą studentów fachu dziennikarskiego, DKF, w trakcie imprez zaprezentują się slamerzy, podróżnicy i reportażyści. W ofercie 1Piętra znajdą się poważne debaty wokół historii idei, warsztaty z pisania ikon, spotkania z ludźmi, którzy podnieśli się z życiowych tragedii.

W tygodniu od 8 do 12 października, kiedy 1Piętro zainauguruje działalność, odbywać się będą panele, wernisaż, szereg akcji ulicznych, koncerty.

Andrzej Białek i Józef Augustyn SJ będą szukali odpowiedzi na pytanie, czy można nie wierzyć. Dziennikarze, Tomasz Machała, Adam Szostkiewicz, Bronisław Wildstein i Jan Wróbel dyskutować będą, co kręci media. Sławomir Sierakowski i Dariusz Gawin przedstawią swoje wizje kraju w panelu "Polska - byt fizyczny czy metafizyczny?". A na temat mecenatu w kulturze dyskutować będą przedstawiciele kultury i biznesu.

W piątek 12 października, w dniu uroczystego otwarcia, ze sceny usłyszymy duet Paula i Karol. - Paula i Karol, folkowy zespół z Warszawy, ma za sobą trasy po Polsce i Europie, w których zagrali blisko 200 koncertów. Grają na scenach dużych festiwali, takich jak Open’er w Gdyni, występują też w parkach, na ulicach, nawet w mieszkaniach. Prezentują w muzyce ten rodzaj wrażliwości, który porywa, nikogo nie pozostawia obojętnym - wymienia Szymon Pulcyn, szef 1Piętra.

Koncert będzie otwarty dla publiczności. - To niepowtarzalna okazja, wystarczy przyjść do biura Centrum (ul. Foksal 11) i odebrać wejściówkę. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona, tylko te osoby, które będą miały zaproszenie w ręku, mogą być pewne, że wejdą na koncert - informuje Adrian Sinkowski, rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II.

W piątek 1Piętro zaprasza na happening "Uwolnij kulturę", otwarcie wystawy "Papież dialogu", a także do wysłuchania panelu na temat patriotyzmu w kulturze. Wezmą w nim udział Redbad Klijnstra, Paweł Ukielski i Wojciech Klata. - Happening z udziałem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II ma nam udowodnić, że kultura wysoka to nie tylko galerie, muzea, teatry, to także przestrzeń miejska, w którą 1Piętro odważnie wchodzi - tłumaczy Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II.

W okolicach Uniwersytetu Warszawskiego i wzdłuż Chmielnej w piątek uruchomione zostaną przystanki, a wokół nich jeździć będą riksze. - Riksze dowiozą chętnych na 1Piętro. Tego dnia zobaczymy też iluminację odremontowanej kamienicy przy Foksal 11 - zdradza Pulcyn.

Otwarciu 1Piętra towarzyszy publikacja fragmentu badań, jakie Centrum Myśli Jana Pawła II i CBOS przeprowadziły w tym roku. Wynika z nich, że zdaniem badanych kultura, jej odrębność wobec unifikacji UE, są ważne dla Polaków. Ponad 69 proc. badanych jest zdania, że kultura powinna zachować niezależność, natomiast tylko 25 proc., że kultura i obyczaje powinny jednoczyć się z UE. Reszta, 5 proc. badanych, nie miała zdania.

Odpowiedzi na pytania o różne wymiary integracji europejskiej pokazują, że podczas gdy większość naszych rodaków akceptuje integrację gospodarczą z UE (71% za, 21% przeciw), a w zdaniach co do integracji politycznej (42% za, 44% przeciw) jesteśmy podzieleni - zdecydowana większość jest przeciwna unifikacji w ramach UE, jeśli chodzi o znaczenie i miejsce religii (24% za, 67% przeciw), a także kulturę i obyczaje. - Kultura, sztuka bywają zajęciem dla zbuntowanych. Tymczasem dane z badań udowadniają, że pytania o patriotyzm, o miejsce, gdzie kultura i jej narodowa specyfika przenikają się, nie wolno zamiatać pod dywan. Dlatego spotykamy się, dyskutujemy, między innymi po to powstaje 1Piętro - informuje Sinkowski.

Z otwarciem 1Piętra otwiera się przestrzeń spotkania, dialogu i rozmowy o rzeczach ważnych, o wartościach, na których buduje się życie i społeczeństwo. Więcej szczegółów i pełen program można znaleźć na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II (centrumjp2.pl).  
źródło: centrumjp2.pl. deon.pl

PROGRAM

08.10 (poniedziałek), godz. 18.00
Panel: Czy można nie wierzyć?
Józef Augustyn SJ („Życie Duchowe”)
Bogdan Białek („Charaktery”)
prowadzenie: Michał Łuczewski (CMJPII i „44/Czterdzieści i cztery”)

09.10 (wtorek), godz. 18.00
Panel: Co kręci media? Czy dobro może być ciekawe?
Tomasz Machała (NaTemat)
Adam Szostkiewicz („Polityka”)
Bronisław Wildstein („Uważam Rze”)
Jan Wróbel (publicysta, pedagog)
prowadzenie: Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”)

10.10 (środa), godz. 18.00
Panel: Polska – byt fizyczny czy metafizyczny? Perspektywy myślenia o państwie
Dariusz Gawin („Teologia Polityczna”)
Paweł Rojek („Pressje”)
Sławomir Sierakowski („Krytyka Polityczna”)
prowadzenie: Piotr Dardziński (Uniwersytet Jagielloński)

11.10 (czwartek), godz. 18.00
Panel: Mecenat dla kultury, kultura dla mecenatu
Jadwiga Czartoryska (Fundacja Orange)
Dorota Keller (Muzeum Historii Żydów Polskich)
Marek Kraszewski (Biuro Kultury m.st. Warszawy)
Marek Ostafil (manager kultury, producent filmowy)
prowadzenie: Piotr Kieżun („Kultura Liberalna”, Instytut Książki)

12.10 (piątek), godz. 18.00
Happening „Stereoulica”
Występ Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II

godz. 18.30
Panel: O czym pamiętać i po co? Patriotyzm na rozdrożu
Redbad Klijnstra (aktor i reżyser teatralny)
Paweł Ukielski (Muzeum Powstania Warszawskiego)
prowadzenie: Wojciech Klata (aktor, dziennikarz)

godz. 20.00
Otwarcie wystawy „Papież dialogu”
zwiedzanie 1Piętra

godz. 21.00
Koncert duetu Paula i Karol
występ folkowego zespołu na 1Piętrze

See video