Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!

Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!
Rekord spotkania młodzieży w Pratulinie pobity!
2000 młodych z całej diecezji przybyło do Pratulina w dniach 21- 22 czerwca, aby uczestniczyć w IV Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży, zwanym „Jerychem Młodych”.

Dzwony jerychońskie wzywające na zawiązanie wspólnoty wybiły o godzinie 19.00. Piątek to czas modlitwy wstawienniczej, adoracji Najświętszego Sakramentu i drogi krzyżowej. Podczas tego wieczoru można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W programie pojawił się spektakl „ Maski” w wykonaniu Cenacolo, mówiący o fałszywych drogach do szczęścia. Aktorzy to grupa chłopców, którzy wyzwalają się z alkoholizmu we wspólnotach. Chrystus jest dla nich drogą powrotu z manowców życia, na które zaprowadziło ich właśnie fałszywe proroctwo.

W tematykę spotkania i problematykę zagrożeń duchowych wprowadził o. Michał Olszewski SCJ- najmłodszy egzorcysta w Polsce. Wspaniały człowiek, który pomimo młodego wieku dzielił się wieloma doświadczeniami działania szatana w życiu ludzi. Podkreślał jak łatwo można otworzyć „furtkę” na działanie szatana. Opowiedział o dziewczynie, z której wypędzał demona o imieniu Avon. Niby niewinna nazwa kosmetyków, a jednak firma wspierająca satanistów w Szwecji.

Swoim świadectwem podzielił się także raper Arkadio. Entuzjazm, radość i miłość do Pana Boga to jego cechy widoczne od pierwszej chwili spotkania. Arkadio zachwycił publiczność swoja historią życia, momentem nawrócenia i darem rymowania. Będąc młodym chłopakiem zaczął swój bunt. Alkohol i narkotyki odgrywały w jego życiu pierwszoplanową rolę. Doprowadziło to do handlu i długów. Całe to życie przygniotło go. Znalazł się w sytuacji bez wyjścia, gdzie problemy go przerosły. W wieku 17 lat zrozumiał, że takie życie nie ma sensu. Do zmiany przekonał go jego brat, który przez swoją postawę zwrócił uwagę. Chwilę później Arkadio poznał jezuitę Fabiana Błaszkiewicza, który pokazał mu, że Chrześcijanin to facet z krwi i kości, który realizuje swoje pasje i talenty.

Duchowym opiekunem „Jerycha” był autentyczny prorok naszych czasów - bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Podczas drogi krzyżowej „ Światło i Dźwięk”, prowadzonej przez El Camino z Garwolina- harcerze wnieśli krzyż wykonany w części z drewna katafalku, na którym spoczywał kapłan po męczeńskiej śmierci.

Punktem kulminacyjnym piątkowego czuwania była Adoracja Jezusa w Eucharystii. Namacalne doświadczenie bliskości Jezusa, chodzącego pomiędzy młodymi, „by móc dotknąć się Jego płaszcza”. Do późnych godzin nocnych młodzi trwali na modlitwie, oddając Bogu wszystkie swoje lęki, bóle, zniewolenia i zło tego świata. Całość zakończyła się około godziny 1.30.

Następnego dnia słysząc dzwony wszyscy uczestnicy udali się na modlitwę i katechezę o. Michała. O godzinie 11.00 miała miejsce medytacja Słowa Bożego i spotkanie w grupach „face to face”. Uczestnicy zadawali sobie pytania i zastanawiali się nad tym co wprowadza nieporządek w ich życie, co ich ogranicza i z czego chcieliby się wyzwolić oraz jakich znają proroków współczesnego świata. Praca w kilkunastoosobowych grupach- czasami trudna dla niektórych – jest już stałym elementem Jerycha Młodych. - Odkrywamy, że jesteśmy narzędziami Bożymi, że Pan Bóg mówi do nas przez innych. Uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy zupełnie sami. Są inni, którzy maja podobne problemy, lęki i doświadczenia. Wspólnie podejmujemy refleksję jak lepiej żyć. Praca w grupach jest taką małą szkołą miłości. Uczymy się słuchać i dajemy siebie innym oraz przyjmujemy ich takimi jacy są. – mówią animatorzy.

Jerycho Młodych 2013 to również promocja książki Patrycji Hurlak. „Nawrócona wiedźma” to rozmowa aktorki z ks. Mateuszem Czubakiem, który osobiście zachęcał do lektury. Patrycja znana jest między innymi z roli Majki Podolskiej w serialu „Klan”. Ma na swoim koncie filmowy debiut reżyserski. Jest tez licencjonowanym sędzią sportów rajdowych oraz kierowcą rajdowym. Ponad dwadzieścia lat zajmowała się czarna magią. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że robi źle. Wiosna 2011 roku spotkała na swojej drodze Jezusa. Zostawiła wszystko i poszła za Nim. Przedmowę do książki napisał Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, wyrażający swą radość, że jako pierwsi będą mogli przeczytać tę książkę uczestnicy Jerycha Młodych w Pratulinie. „Mam nadzieję, że książka ta pomoże im, podobnie jak prorokowi Eliaszowi, poddać próbie ognia fałszywych proroków. Niechaj okaże się, że życie młodych ludzi, odwołujących się do otrzymanego w latach niemowlęcych chrztu, nie uległo skrępowaniu, że jest żywe i działa z mocą”- czytamy na początku. Słowo wstępne do publikacji napisał ks. Mateusz Czubak. Komentarz do świadectwa Patrycji dał Przemysław Babiarz, Ilona Łepkowska i Andrzej Rybiński.

Nadszedł czas „Próby ognia”. W uroczystej procesji wniesiono relikwie bł. Ks. Jerzego, po czym wybrzmiały trzy potężne świadectwa. Pan Dariusz Pietrek prowadzi Śląskie Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych. Na początku zapoznał uczestników Jerycha Młodych z definicją sekty i podzielił jej cztery rodzaje: religijne, terapeutyczne, ekonomiczne oraz edukacyjne. Obalił tym samym mit jakoby sekta miałaby się wiązać jedynie z herezją, odstępstwem od wiary. Prócz nich są właśnie takie, „ukierunkowane na wykorzystanie potencjalnych możliwości fizycznych, psychicznych i finansowych na potrzeby danego bractwa” – podkreślił gość. Objaśnił nam sposób działania osób werbujących do sekt, które wpływają na podświadomość człowieka, manipulują dobrym słowem, pochwałą, flirtem i pomocną dłonią. Tak wygląda pierwszy etap. Kolejne zaś polegają na stopniowym nieświadomym dla „ofiary” przekonywaniem do wartości co kończy się często „praniem mózgu”. Ludzie werbowani do sekt poddani grupowemu myśleniu, zatracają swoje wszystkie pierwotne wartości i zastępują je narzuconymi przez grupę. Bywają też takie zgromadzenia, które są ewidentną kpiną dla wszelkich światopoglądów tj. Zakon Rycerzy Jedi (utworzonego przez fanów filmów STAR WARS) czy Kościół Latającego Potwora Spaghetti, którego wyznawcy nazywają siebie Pastafarianami.

W trakcie drugiej części prelekcji pan Dariusz podzielił się doświadczeniami swego życia. Wyznał że pochodzi z rodziny ateistycznej, jego ojciec był wysoko postawionym urzędnikiem PZPR. On sam nie uczęszczał na lekcje religii. W okresie młodzieńczym związał się ze środowiskiem odłamu religii buddyjskiej. Ćwiczył też sztuki walki (co do dziś jest jego pasją) i miał swego mistrza, który był dla niego autorytetem. Doznał jednak na nim zawodu, gdy okazało się, że pomimo tego iż deklarował się jako wolny od jakichkolwiek wpływów i namiętności tego świata to dopuścił się kontaktu homoseksualnego z jednym ze swych uczniów, co zaważyło na reputacji guru i odbiło się szerokim echem w mediach. Był to pierwszy impuls który natchnął pana Dariusza do rozmyślań nad światopoglądem. Potem zaś kolejnym z pozoru drobnym impulsem była rozmowa z pewnym profesorem sinologii, który był Japończykiem. Pan Dariusz przedstawił się mu z dumą i przekonaniem aprobaty potencjalnego rozmówcy jako osoba przynależąca do buddyzmu zen, ten zaś lekceważąco odparł: „Kolejny człowiek, który uważa, że będzie widział swój ogródek w barwach bardziej zielonych niż inne” po czym odszedł. Splot tych i wielu innych wydarzeń skłoniło pana Dariusza do stopniowego powrócenia na łono Kościoła Katolickiego. Dziś pracuje jako psychoterapeuta i jest zagorzałym przeciwnikiem sekt. Uczestników Jerycha Młodych pozostawił z maksymą, którą kieruje się na co dzień: „życie nie jest po to, aby było łatwe, ale po to aby miało sens”.

Drugie świadectwo wygłosił Tomasz Berent, który jeszcze niedawno był analitykiem giełdy londyńskiej, dziś wykładowca na SGH w Warszawie. Opowiedział uczestnikom Jerycha o tym jak jego kariera potoczyła się błyskawicznie i stał się jednym z czołowych ludzi pracujących w branży finansowej. Żył jak celebryta. Jego życie opływało w luksusy. Choć z pozoru niczego mu nie brakowało to sam uznał że jego egzystencja w świecie to tylko substytut życia. Czuł wyjałowienie sfery emocjonalnej. Poczuł tym samym nieodparte pragnienie zbudowania własnej rodziny i oddanie się jej. Do uczestników imprezy zwrócił się z mocnym i szczerym przesłaniem, aby nie oddawali się w ręce Mamony, która dziś jest jednym z potężnych „fałszywych proroków” (których działania tak bardzo kontemplowaliśmy w trakcie tegorocznego Jerycha Młodych).

Kolejne świadectwo podkreślało m.in. prawdę, że Jezus wyzwala z pokusy lansu. Adam Woronowicz – aktor teatralny i filmowy pochodzący z Białegostoku, odtwórca tytułowej roli w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”- dał świadectwo mocy i ogromnego wpływu duchowego jaki wywarła na nim praca na planie gdzie wcielił się w rolę bł. ks. Jerzego. „To już nie jest dla mnie tylko błogosławiony, jest kimś większym i bliższym zarazem, mówię często do niego – Jurku... Jest przy mnie zawsze obecny” – powiedział w trakcie przemowy do obecnych przed sceną. Wyraził także swój szacunek i uznanie dla przedstawicieli duchowieństwa podkreślając ich rolę dzisiaj jak i w czasach reżimu komunistycznego. Mówił: „duchowieństwo jest święte, przed nim trzeba klękać”. W swej mowie odniósł się też bezpośrednio do młodych poruszając temat zagrożeń współczesnego świata. Powiedział kolokwialnie lecz dosadnie: „Nie wierzcie w te ‘pierdy’ jakie Wam oferują!”. Poruszył też problem braku zachowania czystości seksualnej. Starał się wyperswadować powszechny złudny stereotyp jakoby związani ze sobą młodzi ludzie musieli siebie „wypróbować”.

Kluczowym momentem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Piotra Sawczuka. – Gdy dowiedziałem się ilu Was jest tu zgromadzonych bez wahania jechałem na to spotkanie. – mówił. Biskup uczestniczył w obradach Konferencji Episkopatu Polski w Wieliczce. Tam również spotkał się z rzesza młodzieży. Zachęcał nas do trwania w wierze i zapewniał, że jest nas wielu, wyznających te same wartości. Podczas Eucharystii wymownym znakiem było złożenie w ofierze masek, na których uczestnicy wypisali swoich fałszywych proroków, to co ich zniewala i co chcieliby oddać Chrystusowi.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniem wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji spotkania, radosnym śpiewem i deklaracja obecności na kolejnym spotkaniu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii Jerycha Młodych 2013:
21 czerwca (piątek)
22 czerwca (sobota)

Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!
Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!
Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!
Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!
Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!
Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!
Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!
Liczba uczestników Jerycha Młodych rośnie!