Relacja ze szkolenia KSM w Łukowie

Relacja ze szkolenia KSM w Łukowie
„Witamy w KSM”- pod takim hasłem upłynął miniony weekend w jednej z łukowskich szkół. Zgromadziła sie tam młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży z oddziałów w Sobienie Jeziorach,  Białej Podlaskiej, Łukowie, Zbuczynie, Rudzie Wolińskiej, Trzebieszowie, Borowiu, Ulanie, Rykach, Górznie, Okrzei, Adamowie i Siedlcach. W imponującej liczbie- 86 osób- w piątek rozpoczęło trochę inaczej niż zwykle czas wolny od zajęć szkolnych, uczestnicząc w szkoleniu I stopnia KSM.

Wśród kadry znaleźli się członkowie zarządu diecezjalnego i komisji rewizyjnej naszej diecezji na czele z asystentem ks. Adamem Pietrusikiem oraz gość specjalny - prezes KSM Archidiecezji Lubelskiej- druh Maciej Kozak. Pochodzi on z naszej diecezji, więc można powiedzieć, że przyjechał „na weekend do domu”. :) A jak mówi przysłowie wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!

Szkolenie KSM to weekend bardzo intensywny pod względem ilości zajęć i przekazywanych treści. Jest to czas zdobywania podstawowych informacji o stowarzyszeniu, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania w Stowarzyszeniu . Ponadto podnoszą świadomośc i uczą odpowiedzialności młodych za wspólnotę, którą tworzą. Jest to również czas radości, bo młody człowiek tryska enuzjazmem, a uśmiechem potrafi zarazić każdego!

W programie szkolenia centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia. Celem każdego KSM-owicza jest pogłębianie więzi z Jezusem poprzez udział w Eucharystii, adoracji, modlitwie, rozważaniu Słowa Bożego itp. Na wszystkich modlitwach spotykalismy sie wokół szczególnego znaku, jakim sa relikwie naszej patronki- bł. Karoliny Kózkówny. Postać dla nas wyjątkowa, którą chcemy naśladować i  za pośrednictwem której zanosimy swoje modlitwy do Pana Boga. 

Historia, patroni, struktura, członkostwo, elementy jedności organizacyjnej, cele i zadania KSM, podstawy prawne to tematy, które były analizowane przez młodzież na szkoleniu. Kadra głęboko w to wierzy, że zakorzeniły się wystarczająco w umysłach młodych. Sama forma prowadzenia bloków była różnorodna. Uczestnicy mogli wykazać się swoją kreatywnością np. poprzez ułożenie piosenki o historii stowarzyszenia. W tej edycji szkolenia niewątpliwie przebojem została ta, z refrenem „Jan Paweł II dawno temu był asystentem KSMu”.. Korzystając z okazji pozdrawiamy grupą tworzącą ten utwór! :)

Bez wątpienia ten czas był szczególny. Pomimo różnych niedogodności i niewyspania, śmiało można stwierdzić, że szkolenie było udane. Uczestnicy powrócili z uśmiechem na twarzach, naładowani entuzjazmem i potrzebną wiedzą do swoich oddziałów. Jednak to jeszcze nie koniec. Przed nami II stopień szkolenia poświęcony formacji duchowej. Już dzis zapraszamy do Białej Podlaskiej . Do zobaczenia! :)