Weekend z bł. Karoliną - peregrynacja ruszyła!!! (video)

Weekend z bł. Karoliną - peregrynacja ruszyła!!! (video)
 16 listopada 2012, w weekend poprzedzający wspomnienie bł. Karoliny (18 listopada) rozpoczęła się peregrynacja relikwii i obrazu 16 letniej patronki młodzieży. W Radzyniu i Zbuczynie młodzi z obu dekanatów zbiorą się dziś i jutro na modlitewne czeuwanie przy tej, która oddała swoje życie w obronie czystości. Gościną bł. Karolinie przygotowała sama młodzież pod kierunkiem księży i katechetów. Nie zabraknie donrej muzyki, w Zbuczynie w piątek 13 listopada zostanie zaprezentowany specjalny recital poświęcony bł. Karolinie. Będą świadectwa, prelekcje i bardzo wiele duchowych przeżyć. Już teraz do przyjęcia relikwii przygotowują się dekanat włodawski, wisznicki, komarowski i inne. 
Bł Karolina była czwartym z jedenaściorga dzieci w ubogiej, chłopskiej rodzinie. Całe życie spędziła w rodzinnej wiosce, aktywnie uczestnicząc w życiu religijnym. Była bliską współpracowniczką proboszcza parafii w Zabawie – ks. Władysława Mendrali (ur. 15 stycznia 1885, zm. 16 kwietnia 1970)– w organizowaniu życia i grup parafialnych (Apostolstwo Modlitwy, Bractwo Wstrzemięźliwości, Żywy Różaniec), pomagała także w prowadzeniu wiejskiej czytelni.
Została zamordowana jako 16-latka, broniąc się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza na początku I wojny światowej[1]. W pogrzebie wzięło udział około 3 tysięcy osób. Zmarłą szybko otoczył kult męczeństwa i świętości.
18 listopada 1917 roku, na polecenie biskupa Leona Wałęgi, dokonano przeniesienia zwłok Karoliny z miejsca jej pochówku do specjalnego grobowca położonego w pobliżu kościoła parafialnego w Zabawie. Starania kolejnych biskupów tarnowskich: Jana Stepy i Jerzego Ablewicza zainicjowały proces beatyfikacyjny, rozpoczęty ostatecznie w 1965 (postulatorem w procesie informacyjnym w diecezji tarnowskiej został ks. dr Jan Białobok). 30 czerwca 1986 został przyjęty dekret o męczeństwie Karoliny Kózkówny. Podczas wizyty w Tarnowie, 10 czerwca 1987, papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną.
Była młodą dziewczyną, która oddała życie broniąc swojej czystości, dlatego została ustanowiona patronką Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jest także patronką diecezji rzeszowskiej.
See video